
Doktor od spraw niemożliwych. Cała prawda o leczeniu medyczną marihuaną.
Dorota Mirska-Królikowska, dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Związana z magazynem o zdrowym stylu życia Vita oraz dwutygodnikiem Przyjaciółka. Artykuły pisze we współpracy z najlepszymi specjalistami docenianymi w Polsce i za granicą. Jej teksty, w których przybliża czytelnikom tajemnice kardiologii, neurologii czy onkologii czyta się jak opowieści sensacyjne jednym tchem. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. w 2014 roku pierwszej nagrody w konkursie Kryształowe Pióra w kategorii Choroby serca, rosnące zagrożenie, Grand Prix w konkursie dla dziennikarzy Tabułamaczy, a także nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia w konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2015 w kategorii Publicystyka Prasowa. Autorka książki Życie bez bólu kręgosłupa. Bolesław Paluch, legenda medycyny manualnej.
Marek Bachański, pediatra, neurolog dziecięcy, który jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki. Jedyny, który miał odwagę powiedzieć NIE biurokratom i wbrew ich decyzjom ratować małych pacjentów. Został zwolniony ze szpitala i postawiony przed sądem. Odepchnięty przez innych lekarzy. Nie poddaje się. Mówi dlaczego walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany i skąd bierze siły do tej walki. Nie jest sam. Rodzice ciężko chorych dzieci opowiadają swoje historie. Dla nich jest bohaterem.
Książka o doktorze Bachańskim jest lekturą fascynującą z kilku względów. Po pierwsze przedstawia ona postać człowieka, który wbrew własnej woli stał się bohaterem - bohaterem walki o prawa dziecka do leczenia, o prawa pacjentów, o prawa lekarza do wykonywania swojego zawodu zgodnie z duchem przysięgi Hipokratesa. Po drugie książka mówi o działaniu substancji znanej dotychczas przez większą część polskiego społeczeństwa jako niebezpieczny narkotyk. Reportaże i rozmowy z ludźmi prowadzone przez autorkę wskazują dowodnie, że marihuana jest nie tylko jedyną nadzieją, ale również faktycznym lekarstwem w przypadkach uznanych przez klasyczną medycynę za beznadziejne.
Prof. Jerzy Vetulani
Medyczna Marihuana Historia Hipokryzji - Dorota Rogowska-Szadkowska
Medyczna marihuana. Cudowne lekarstwo czy zwykła szarlataneria? KsiążkaDoroty Rogowskiej-Szadkowskiej to imponujące kompendium na temat medycznych właściwości marihuany. Tych dokładnie zbadanych, lecz także tych, co do których brakuje nam pełnej wiedzy. Choć znana i używana od tysiącleci w różnych kulturach, marihuana wciąż nie może doczekać się wyczerpujących badań ani racjonalnej debaty – szczególnie w Polsce. Panika przed nielegalną przyjemnością sprawia, że cierpią pacjenci- m.in. dzieci chore na lekooporną padaczkę. Medyczna marihuana. Historia hipokryzji otwiera dyskusję i zachęca do zmiany. Marihuana jest znacznie bezpieczniejsza niż alkohol, więc nie ma powodu się jej bać, za to jest wiele powodów, żeby ją badać i podawać tym, którzy jej potrzebują.
To chyba pierwsze w Polsce tak szczegółowo udokumentowane, a jednocześnie przystępnie napisane kompendium wiedzy o medycznych zastosowaniach marihuany, jej wskazaniach, przeciwwskazaniach i niebezpieczeństwach związanych z jej używaniem.
Jerzy Vetulani
Współczesny stosunek do marihuany jest w dużym stopniu wynikiem mistyfikacji, jakiej została ona poddana w ubiegłym wieku. Z historią tych zabiegów możemy się zapoznać na kartach książki „Medyczna marihuana. Historia hipokryzji”. Brak badań klinicznych dotyczących marihuany wynikał i nadal wynika w dużej mierze z tego, że stosowanie tej substancji jest w naszym kraju co do zasady nielegalne. Między innymi dlatego prawo dotyczące marihuany powinno ulec zmianie.
Marek Balicki
Dorota Rogowska-Szadkowska - dr n. med., współtworzyła jeden z pierwszych w Polsce oddziałów dla osób z HIV/AIDS, autorka ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów HIV/AIDS, w tym Żyć z wirusem…, Krajowe Centrum ds. AIDS, Warszawa, 2007, członkini honorowa Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Pracuje w Zakładzie Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.